Chromanie przestankowe, czyli. tzw. choroba wystaw sklepowych

Medargin chromanie przystankowe

 

Choroba ta wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z zakupoholizmem i zbagatelizowana może prowadzić do poważnych powikłań a nawet zagrożenia utraty życia.
Prawdziwa nazwa choroby to chromanie przestankowe. Powoduje ją przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych (stóp, goleni, ud, pośladków) objawiające się bólem uniemożliwiającym dalsze wykonywanie prostych czynności fizycznych takich jak marsz. Czasami choroba może wystąpić również w obrębie kończyn górnych. Ból z kolei sprawia, że chory musi zatrzymać się na chwilę, nierzadko wykorzystując w tym celu wystawę sklepową, którą może w tym momencie „podziwiać”. Stąd też wzięła się potoczna nazwa tej choroby. Po krótkim odpoczynku ból, zdrętwienie lub ogólny dyskomfort ustępują, jednak zazwyczaj powracają po określonym, zawsze takim samym wysiłku. Prawdziwa nazwa choroby wzięła się natomiast od tzw. dystansu chromania, czyli odległości, jaka dzieli dwa miejsca zatrzymania się chorego.
Ból powstający podczas marszu spowodowany jest przez zwiększone zapotrzebowanie metaboliczne mięśni.

Przyczyny chromania przestankowego
Przede wszystkim jest to niedrożność tętnic obwodowych i ogólne zaburzenia krążenia układu krwionośnego, miażdżyca. Przyczyną może być także zespół usidlenia tętnicy podkolanowej, choroba Buergera, ucisk przez torbiel podkolanową, przetrwała tętnica kulszowa, zespół biodrowy u rowerzystów, nowotwory naczyń.
Nieprawidłowo funkcjonujące i zwężające się tętnice upośledzają przepływ krwi i w ten sposób wywołują ból niedokrwienny.
W chorobie chromania przestankowego tętnice, które dostarczają krew do nóg są zwężone, zazwyczaj z powodu miażdżycy tętnic, powodując skupisko objawów bólowych. Przy właściwym leczeniu, mogą powstać nowe, zabezpieczone naczynia krwionośne, pozwalające krwi krążyć wokół uszkodzonych obszarów.

Osoby w grupie ryzyka choroby
Choroba dotyczy przeważnie mężczyzn w podeszłym wieku, u których w większości stwierdzono obecność czynników ryzyka choroby miażdżycowej.
Osoby w wieku powyżej 50 lat są szczególnie narażone na ryzyko chromania przestankowego. Ryzyko zwiększa się jednak wraz z wiekiem. Statystycznie, 5% mężczyzn i 2,5% kobiet cierpi z powodu tej choroby. Wiele osób z tą chorobą mają już problemy z miażdżycą. Palenie zwiększa ryzyko, tak jak wysokie ciśnienie krwi, otyłość, brak ruchu i cukrzyca.

Jak ustrzec się przed tą groźną chorobą?
- normalizacja masy ciała;
- suplementy diety wspomagające funkcjonowanie układu krwionośnego;
- rzucenie palenia tytoniu;
- aktywny tryb życia;
- odpowiednio dobrana dieta, uboga w tłuszcze nasycone, zwierzęce;
- kontrolowanie farmakologiczne cukrzycy, hiperglikemii lub nadciśnienia tętniczego – jeśli występują.

Celem leczenia jest zatrzymanie rozwoju choroby chromania przestankowego. Poprzez ćwiczenia, dietę bogatą w błonnik i małą zawartość tłuszczu w żywności, nie palenie, zażywanie suplementów diety wspomagających układ krwionośny, chory może również odwrócić nagromadzone złogi zatykające tętnice. Po kilku miesiącach od takiego trybu życia, wiele osób odczuwa zmniejszenie bólu nóg. Jeśli ból trwa, lekarz może przepisać leki. Ponadto, w niektórych przypadkach może być wymagana operacja…
Chodzenia jest często ważnym leczeniem chromania przestankowego. Chory przeżywający ból chromania może nie mieć ochoty na marsze, jednak chodzenie może w istotny sposób zwiększyć zdolność do wykonywania innych aktywności fizycznych. Przed rozpoczęciem programu ćwiczeń, osoba chora powinna jednak skonsultować się z lekarzem.
Lekarz bada historię choroby pacjenta i może zalecić wykonanie próby wysiłkowej na bieżni. Badanie takie pokazuje, jak długo dana osoba idzie przed rozpoczęciem chromania. Informacja taka jak ciśnienie krwi służy do oceny zdolności danej osoby do chodzenia. Wyniki badań są także wykorzystywane w celu opracowania programu ćwiczeń pod nadzorem lekarza.

Kup Medargin najtaniej z najdłuższym terminem przydatności w naszym sklepie.

 kup medargin dolce vita

 

kup medargin allegro

kup najtaniej z najdłuższym terminem przydatności- MEDARGIN
Twoja "cząsteczka życia"

pdf

zobacz ulotkę informacyją

 

Copyright © 2010 - 2016 MEDARGIN. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by PC LOGIC